„La proba de Matematică, desfășurată astăzi, 18 martie, în cadrul simulării EN VIII 2025, au participat, potrivit informațiilor furnizate de inspectoratele școlare județene (ora de referință: 15:00), circa 161.000 de elevi din totalul celor peste 173.000 de elevi așteptați pentru susținerea probei. Rată de prezență: 92,7%”, transmite Ministerul Educației într-o informare de presă pe grupul jurnaliștilor acreditați. De remarcat, datele prezentate de Minister sunt la fel ca cele de ieri ca număr de elevi prezenți, însă diferă procentul. Din calculele Edupedu.ro reiese o diferență de 500 de copii care s-au prezentat la limba română, dar nu și la matematică.
- Baremele de corectare și notare pentru Matematică, simularea Evaluării Naționale 2025, publicate de Ministerul Educației
- Rezolvarea subiectelor la Matematică, simulare Evaluare Națională 2025. Profesorul Mădălin Ghiuler: La prima vedere, subiectul pare foarte aerisit și chiar banal. Problemele de geometrie plană nu sunt deloc simple
La proba de Matematică, din cadrul simulării Evaluării Naționale 2025 (EN VIII), au lipsit aproximativ 12.000 de elevi, la fel ca la proba de limba română, desfășurată luni, 17 martie, reiese din cifrele anunțate de Minister.
„La proba de Matematică, desfășurată astăzi, 18 martie, în cadrul simulării EN VIII 2025, au participat, potrivit informațiilor furnizate de inspectoratele școlare județene (ora de referință: 15:00), circa 161.000 de elevi din totalul celor peste 173.000 de elevi așteptați pentru susținerea probei. Rată de prezență: 92,7%. Au fost eliminați din examen 5 elevi (tentative de fraudă)”, potrivit informării de presă.
De remarcat, faptul că deși Ministerul Educației a anunțat același număr de elevi prezenți la proba de limba română și la cea de matematică, rata de prezentă este diferită, potrivit informării de presă.
Pentru a afla exact numărul elevilor participanți la proba de română și matematică am aplicat procentul anunțat de minister. Astfel, dacă la limba română au participat 93% din cei peste 173.000 de elevi așteptați pentru susținerea probe, înseamnă că s-au prezentat 160.890 elevi.
La matematică, s-au prezentat 92,7% din cei peste 173.000 de elevi, adică 160.371 de elevi.
În total o diferență de 500 de elevi care au participat la simularea probei de română, nu și la cea de matematică.
Subiectele primite de elevii de clasa a VIII-a au avut un timp de rezolvare de două ore, de la 9:00 la 11:00, și un punctaj din oficiu de 10 puncte. Subiectul I este format din itemi obiectivi, de tip grilă, la fel și subiectul al II-lea. Pentru subiectul al III-lea rezolvările se puteau scrie și argumenta pe foaia de examen. Vezi aici subiectele
Simularea Evaluării Naționale 2025 se încheie miercuri, 19 martie, cu proba scrisă la Limba și literatura maternă, unde sunt aproximativ 10.000 de elevi potențiali participanți.
Rezultatele vor fi comunicate individual în data de 31 martie. Acestea vor fi analizate în cadrul fiecărei școli prin discuții cu elevii, ședințe cu părinții și în consiliile profesorale, urmărindu-se adoptarea unor măsuri de sprijin pentru îmbunătățirea performanțelor.
Notele nu vor fi trecute în catalog, cu excepția cazurilor în care elevii sau părinții solicită acest lucru în scris.
Foto: © Elena Koleva | Dreamstime.com /
Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.
1 comment
Doar 5 au fost? Foarte puțin! S-a copiat pe rupte. Să vezi săptămâna viitoare la Bac, ce o să se copie. Eu, i-am aranjat băiatului meu dulce un mic ajutor din partea supraveghetorilor. Nu trebuie să învețe, deoarece are testat bani mulți și nimeni, indiferent cat face pe moralistul, nu o să refuze banul!