Elevii din învățământul tehnologic, care doresc să susțină examenul de bacalaureat, să aibă posibilitatea să aleagă ore de pregătire la disciplinele din care vor susține probe, a propus directorul Colegiului Tehnic „Transilvania” din Deva, Sorin Demeter, în cadrul unei dezbateri pe proiectele planurilor-cadru pentru liceu de la Hunedoara.
Directorul a subliniat că există presiuni din partea părinților, elevilor, directorilor de școli, inspectoratelor și ministerului pentru îmbunătățirea performanțelor școlare, iar posibilitatea de a face mai multe ore de pregătire pentru materiile de bacalaureat ar putea fi o soluție pentru atingerea acestui obiectiv: „să le dăm posibilitatea elevilor care doresc să susțină examenul de bacalaureat să opteze pentru disciplinele din care dau examen (…) 3 ore pe săptămână”, a afirmat el.
Întrebarea sa retorică „de ce îi zice CDEOȘ (curriculum la decizia elevului din oferta școlii – n. red.)? Pentru că elevii nu pot să-l schimbe cu nimic” a stârnit aplauze din partea audienței.
Redăm declarațiile directorul Colegiului Tehnic Transilvania Deva pe acest subiect:
Aceste planuri-cadru vin cu o reglementare foarte bună, zic eu, pentru că și elevii de la tehnologic sunt tot elevi: 36 de săptămâni pentru a IX-a – a XI-a, 34 de săptămâni pentru elevii de clasa a XII-a.
Aș vrea să ne uităm puțin la totalul pe trunchi comun: la clasa a IX-a – a X-a scade puțin, dar în clasa a XI-a și a XII-a se înjumătățește numărul de ore din trunchiul comun. Dar, dacă mergem mai departe la curriculum de specialitate observăm că acolo crește puțin numărul de ore, iar la CDEOȘ se dublează, se triplează, se mărește de 4 ori în clasa a XI-a și din nou se dublează în clasa a XII-a. Eu, însă, am o nelămurire: de ce îi zice CDEOȘ? Pentru că elevii nu pot să-l schimbe cu nimic.
Poate chiar o să le dăm posibilitatea elevilor care doresc să susțină examenul de bacalaureat să opteze pentru disciplinele din care dau examen. Propunere a mea va fi ca acel CDEOȘ, puțin 6 săptămâni, cât au în clasa a XII-a să se facă 3, iar 3 ore pe săptămână să fie date în interesul elevului. În fiecare an a fost o presiune exercitată asupra profesorilor să facă suplimentar română, matelatică, fizică și să obțină rezultate. Păi dacă se dorește să se obțină rezultate, atunci o să i se dea posibilitatea să facă acest ore în CDEOȘ, dacă elevii și le doresc. Sunt presiuni de la părinți, de la elevi, de la director, de la inspector, de la minister.
Informații de context
Ministerul Educației a pus în dezbatere publică, pe 31 ianuarie, noile planuri-cadru pentru liceu.
Aceste planuri-cadru vor fi aplicate în forma care va rezulta după dezbatere, conform declarațiilor conducerii Ministerului Educației și Cercetării, din anul școlar 2026-2027. Dacă va fi așa, elevii care sunt acum clasa a VII-a vor fi primii care vor avea orarul făcut pe baza acestor noi planuri-cadru. Aceștia vor fi cei care, atunci când vor ajunge la finalul clasei a XII-a, vor susține primul Bacalaureat modificat pe baza actualei legi a educației.
În prezent, sunt în vigoare planurile-cadru din 2004 și 2009, în funcție de filieră. Reforma curriculară trebuia să fie făcută încă din 2020 pentru tinerii care între timp au terminat liceul în 2024. Reforma a fost însă oprită succesiv de politicieni, sub diverse pretexte, cel mai recent la finalul anului trecut, cu 4 rânduri de alegeri.
Amintim că elevii care au început clasa a VIII-a pe 9 septembrie 2024 ar fi trebuit să învețe la liceu după programe școlare noi și să dea un Bacalaureat cu cel puțin 5 examene scrise și 4 de competențe, potrivit Legii Deca-Iohannis. Însă în lipsa unor planuri-cadru noi, vizați de schimbările propuse în documentele de mai sus sunt actualii elevi de clasa a VII-a.
La nivel de liceu, lansarea noilor planuri-cadru a fost amânată în mod repetat pe parcursul ultimului an, sub diverse pretexte, în condițiile valului de alegeri programate în 2024 – locale, europarlamentare, parlamentare și prezidențiale, o ultimă țintă propusă pentru punerea lor în consultare fiind ianuarie 2025.
Potrivit metodologiei privind dezvoltarea curriculumului la decizia şcolii, „principalele categorii de opționale din CDEOȘ sunt:
– opțional de aprofundare – are ca scop realizarea unui parcurs suplimentar pentru dezvoltarea competențelor specifice prevăzute de programa școlară a unei discipline obligatorii, prin noi activități de învățare; acesta nu necesită programă școlară nouă;
– opțional ca disciplină nouă/domeniu nou de studiu – opțional care introduce o disciplină nouă față de cele incluse în trunchiul comun/în curriculum de specialitate sau introduce noi domenii/teme corespunzătoare unei discipline din trunchiul comun/curriculum de specialitate sau le dezvoltă pe cele existente; acesta necesită programă școlară nouă;
– opțional integrat – opțional structurat din perspectiva domeniilor de cunoaștere, în jurul unei teme integratoare pentru o anumită arie curriculară sau pentru mai multe arii curriculare; acesta necesită programă școlară nouă.”
Foto: © Goodluz | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.