Până pe 3 martie, diriginții și profesorii vor fi instruiți despre atribuțiile lor pentru admiterea la liceu 2025, potrivit ISJ Mureș / Toate inspectoratele școlare au avut de făcut planul de măsuri pentru pregătirea și organizarea admiterii la liceu

24.431 de vizualizări
Foto: © Nd3000 | Dreamstime.com
Diriginții și profesorii vor fi instruiți cu privire la atribuțiile ce le revin pentru admiterea la liceu 2025, conform planului de măsuri al Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Mureș. Inspectoratele școlare au avut de elaborat, până pe 21 februarie, planul de măsuri pentru organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal, profesional și dual, pentru anul școlar 2025-2026, potrivit calendarului oficial.

Concret, directorii de școli, până pe 3 martie, sunt responsabili cu prelucrarea calendarului admiterii în învățământul liceal, profesional și dual 2025 și cu instruirea diriginților, profesorilor, secretarilor cu privire la atribuțiile ce le revin.

Iată ce prevede calendarul oficial:

3 martie 2025: Anunţarea, de către inspectoratele şcolare, a metodologiei de organizare a probei de verificare a cunoştinţelor de limbă maternă; 

Transmiterea de către Comisia naţională de admitere a modelului fişei de înscriere în clasa a IX-a şi a anexei acesteia, pentru elevii care doresc să participe la probele de aptitudini sau la probe de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă sau maternă.

12 mai 2025: Afişarea ofertei de şcolarizare/ofertei de formare profesională, concretizată în profiluri, domenii şi calificări profesionale, pentru învăţământul liceal, filiera tehnologică.

Stabilirea codurilor pentru fiecare unitate de învăţământ liceal pe filiere, profiluri, specializări/domenii de pregătire, limbă de predare.

Crearea bazei de date la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ gimnazial şi la nivel judeţean, cuprinzând datele personale ale elevilor de clasa a VIII-a, în Sistemul informatic integrat al învățământului din România (SIIIR), prin verificarea și corectarea, după caz, a informațiilor privind elevii și formațiunile de studiu la care aceștia sunt asociați.

Tipărirea broşurii care cuprinde informaţiile despre admitere; postarea broşurilor pe site-urile inspectoratelor școlare.

12 – 16 mai 2025: Transmiterea în unităţile de învăţământ gimnazial a broşurilor cuprinzând informaţiile legate de admitere.

Transmiterea de către inspectorate la şcolile gimnaziale a listei centrelor de înscriere, precum şi a şcolilor arondate fiecărui centru.

Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial și pe site-ul acestora a graficului şedinţelor/acțiunilor de completare a opţiunilor de către absolvenţii clasei a VIII-a şi părinţii acestora, precum și a Metodologiei și a Calendarului admiterii în învățământul liceal pentru anul școlar 2025 – 2026, precum și o adresă de e-mail și un număr de telefon dedicate admiterii.

20 mai – 13 iunie 2025: Şedinţe/acțiuni de instruire cu părinţii şi elevii pentru prezentarea procedurilor de admitere şi a planului de şcolarizare, organizate la unitatea de învățământ sau prin mijloace electronice de comunicare (telefon, e-mail, videoconferință on-line etc.).

DOCUMENT Ordinul privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal pentru anul școlar 2025-2026, cu Anexele:

Informații de context

Completarea opțiunilor în fișele de înscriere la liceu 2025 vor începe pe 14 iulie, iar repartizarea candidaților are loc pe 23 iulie, potrivit calendarului oficial.

În cazul în care doi candidați au medii de admitere egale, aceștia vor fi departajați folosind, în ordine, următoarele criterii:

a) media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;

b) nota obținută la proba de limba și literatura română din cadrul evaluării naționale;

c) nota obținută la proba de matematică din cadrul evaluării naționale;

d) nota obținută la proba de limbă maternă din cadrul evaluării naționale, respectiv nota de la proba de verificare a cunoștințelor de limbă maternă, susținută conform prevederilor art. 10 din Metodologia de organizare și desfășurare a admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2011-2012, aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4.802/2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2011-2012, în cazul candidaților care solicită înscrierea la unități de învățământ cu predare în limba minorităților naționale.

În cazul în care la o unitate de învățământ, pe ultimul loc, există candidați cu opțiunea exprimată pentru acea unitate școlară și care au mediile de admitere, precum și toate mediile menționate mai sus egale, atunci toți acești candidați sunt declarați admiși la opțiunea solicitată. 

Foto: © Nd3000 | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.

Citește și:
Proiect: admitere la liceu 2025 fără Evaluare Națională pentru olimpici. Elevii pot echivala premiile la olimpiadele naționale sau internaționale cu specializările de la liceu / Repartizare până pe 31 august


3 comments
  1. Refuzam sa intrăm la supraveghere și corectare ! Să se aplice legea și să ni se dea diferența de bani după greva generala…Daca nu, să intre sindicatele și guvernul la asistenta…👎👎👎👎👎

  2. Cretinii pământului… ei tot timpul trebuie să se formeze, să facă ședințele lui pește… pentru CE? Pentru CE? Nu se știe din fiecare an CE este de făcut??? CE atâta pregătire, ce atâta vâlvă, ce atâta agitație și zgomot ? Încarcă și STRESEAZĂ BIEȚII ELEVI cu rahaturile lor de proceduri , ei DISTRUG COPIII, ei îi aduc într-o stare de stres fără niciun rost concret … De aceea copiii și adolescenții, Elevii într-un cuvânt, sunt în starea care sunt. Pentru A SE APĂRA și a se proteja de nebunia adulților și a școlii, aleg să NU LE PESE! Intră într-o stare de nepăsare ca mijloc de AUTOAPĂRARE în fața cretinilor adulți !!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like