Elevii români au obținut trei medalii de excelență la Olimpiada Internațională de Meserii WorldSkills

România a participat la cea de-a 47-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Meserii WorldSkills, desfășurată la Lyon, Franța, în perioada 10 – 15 septembrie. Echipa țării noastre, formată din 11 tineri din București, Cluj-Napoca, Iași, Brașov, Dej și Tărtășești, s-a întors cu trei medalii de excelență, potrivit anunțului făcut de Ministerul Educației.

Printre laureați se numără Sebastian-Ovidiu Ștefan și Mihai-Cristian Cosma, studenți la Universitatea Transilvania din Brașov, care au câștigat medalii de excelență la secțiunea Mecatronică, sub îndrumarea profesorilor universitari Luciana Cristea, Marius Luculescu și Leonard Mitu.

De asemenea, Cătălin Tișcă, elev la Colegiul Național de Informatică Grigore Moisil din Brașov, a obținut o medalie de excelență la secțiunea Dezvoltare Web, sub coordonarea profesorului Alexandru Podariu și cu susținerea The KPI Institute și Biodigy.

Competiția a fost dedicată exclusiv probelor practice. Mai exact, între 10 și 15 septembrie, la Lyon, Franța, aproximativ 1.400 de tineri din întreaga lume și-au demonstrat abilitățile în aproape 60 de meserii la Olimpiada Internațională de Meserii WorldSkills.

România a fost reprezentată de 11 liceeni și studenți care au concurat în 9 secțiuni, incluzând domenii precum proiectare asistată de calculator, dezvoltare web, mecatronică, robotică, gastronomie. Echipa a fost coordonată de WorldSkills România.

China a ocupat locul întâi în clasamentul final al competiției, urmată de Coreea de Sud și Franța. Următoarea ediție a WorldSkills va avea loc în 2026, în Shanghai, China.