Directoarea Andreia Bodea: Rezistența tinerilor de astăzi este scăzută față de stres și de orice provocare / Totul este un bullying – o notă de 8 este un bullying, o privire de la un coleg este bullying

1.049 de vizualizări
Andreia Bodea / Foto: captură TVR Cultural/ Youtube.com
Tinerii de astăzi au o rezistență scăzută la stres și provocări, pentru ei „totul este un bullying: o notă de 8 este un bullying, o privire de la un coleg este bullying”, a afirmat recent directoarea Colegiului Național I. L. Caragiale din București, Andreia Bodea, la emisiunea „Punctul Critic” de la TVR.

Potrivit directoarei, orice situație neplăcută este rapid catalogată drept bullying de către generațiile actuale de elevi, fie că este vorba despre o notă mai mică sau o privire din partea unui coleg: „Totul este un bullying. O notă de 8 este un bullying. O privire de la un coleg este un bullying. Pe de altă parte, la fel de adevărat este că motivele de hărțuire sunt mult mai multe decât cele care erau înainte”, a afirmat ea.

Redăm declarațiile directoarei Andreia Bodea despre bullyingul din școli:

Moderator: S-a vorbit despre bullying, de exemplu, un concept care la noi intrat cu termenul englezesc, dar care a existat de dinainte, hărțuirea dintre elevi a fost permanentă, nu s-a inventat nici ieri, nici azi. De unde totuși, această sensibilitate suplimentară a elevului de azi față de asemenea situații în comparație cu elevul de ieri? Nu știu dacă cei de dinainte au fost mai rezistenți și cei de acum sunt mai fragili.

Directoarea Andreia Bodea: Da, nu știu să vă spun, dar, cu siguranță, gestionau altfel. În primul rând, toți am avut parte în școală de momente în care am fost hărțuiți într-un fel sau altul, dar în primul rând veneam de acasă, că așa erau timpurile, cu ideea că sunt lucruri pe care încerc să le rezolv singur, ca și copil, ca și elev. Adică nu aveam acest reflex de fiecare dată când mi se părea că mă aflu într-o situație care nu-mi convine să dau fuga la mama, să dau fuga la tata, asta o dată. Al doilea, este clar că rezistența tinerilor de astăzi este scăzută vizavi de stres și vizavi de orice provocare. Adică gestionează mai greu, cred, decât generațiile de dinaintea lor. Aici un psiholog poate să confirme sau nu.

De acasă, unei majorități i se induce ideea aceasta, cu care eu sunt de acord, dar cred că este prost aplicată: ești special, numai tu contezi, totul este despre tine. Tot ceea ce nu îți convine trebuie dat la o parte. Dacă nu poți tu, te ajută părinții. Or, înainte nu era așa. Totul este un bullying. O notă de 8 este un bullying. O privire de la un coleg este un bullying. Pe de altă parte, la fel de adevărat este că motivele de hărțuire sunt mult mai multe decât cele care erau înainte. Dacă înainte era jenant să te duci la școală cu ceva ce doar tu aveai, de exemplu o banană, acuma este o laudă. Acuma copiii sunt educați, dacă ai și dacă poți, trebuie să te duci la școală să te expui. Da, deci lumea s-a schimbat.

Informații de context

La începutul anului școlar 2024-2025, noul plan național de combatere a violenței școlare a fost publicat în Monitorul Oficial – principalele prevederi.

În 2022, Ministerul Educației a lansat campania împotriva violenței în școli, „#Nusuntețisinguri. Împreună oprim violența din școli” detalii aici

În 2020 au fost publicate în Monitorul Oficial normele metodologice de aplicare a legii împotriva violenței psihologice-bullying. În grupul anti-bullying din fiecare școală fac parte directorul unității de învățământ, profesorul consilier școlar, trei cadre didactice formate în problematica violenței, inclusiv a violenței psihologice-bullying, doi sau mai mulți reprezentanți ai elevilor, un reprezentant al părinților, reprezentanți ai autorității locale.

În iunie 2021, Sorin Cîmpeanu declara că până la începerea anului şcolar 2021-2021 se vor constitui grupuri de acţiune anti-bullying în orice şcoală. – detalii aici

Edupedu.ro a scris tot în luna iunie 2021 că Sorin Cîmpeanu anunța câte un consilier școlar, plătit din fonduri europene timp de doi ani, în 1.000 de școli. Ministrul afirma la acea vreme că „vrem să aibă câte un consilier școlar, câte un psiholog (…) până la finalul anului 2023, începând, dacă se poate, din toamna acestui an”.

Citește și:
Un elev victimă a bullyingului unui coleg și-a reclamat agresorul și a obținut daune de 3.000 de lei / Instanța: Copiii se cred „cool” dacă râd sau îi batjocoresc pe alţii, dar sănătatea psihică a unui copil este vitală pentru creşterea şi dezvoltarea acestuia indiferent de vârstă
Diana Stănculeanu, expert sănătate mentală: Bullyingul este un comportament de violență strategică, nu este spontan, nu este impulsiv. Este foarte diferit de doi copii care se lovesc în curtea școlii într-o pauză și apoi se joacă împreună

1 comment
  1. Referitor la “…nu aveam acest reflex de fiecare dată când mi se părea că mă aflu într-o situație care nu-mi convine să dau fuga la mama, să dau fuga la tata” gândiți-vă, doamnă dir. Bodea, că poate elevii fac asta PENTRU CĂ nu pot “da fuga” imediat la PROFESOR pentru a rezolva imediat provocarea. Știți ce “zic psihologii”? Zic că dacă nu au încredere a raporta imediat profesorului ori nu au CUM (nu au contextul de confidențialitate, e doar un exemplu), ori nu au încredere în profesori …ori pur și simplu profesorii aceia NU sunt de încredere (descurajează defel raportarea, sunt fricoși, nevricoși, cu o falcă în cer, cu alta în pământ, încruntați, etc.)…
    …ori, ca să epuizez universul discursului (ca dumneavoastră când afirmați că “Aici un psiholog poate să confirme SAU NU” 😆, ori ALTE MOTIVE pe care școala (prin dir.), care adesea vede paie in ochii altora, are să și le găsească sub formă de bârne în proprii ochi.
    Și da, există elevi “snowflakes”, societatea i-a creat, nu sunt ei așa că au vrut, nu înseamnă că noi când eram mici eram elevi “de oțel ” și nu ne topeam, era societatea sursa, e mereu ea, bună dimineața!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Adriana Pistol (INSP): Dacă nu ne limităm activitățile, nu evităm aglomerația, nu purtăm mască și nu ne vaccinăm, estimarea de 15.000 de cazuri zilnice la sfârșitul lui octombrie poate fi depășită / Ar trebui revenit la purtarea măștii și în aer liber

Adriana Pistol, directorul Centrul Național de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul INSP, a declarat vineri, într-o conferință de presă, că, dacă nu ne limităm activitățile, nu evităm…
Vezi articolul

Material susținut de BCR

VIDEO Fast fashion la liceu. Fișă de lecție și teme de discuție captivante pentru clasa a XII-a, de la profesoara Florentina Sfichi pentru toți colegii cadre didactice / Gabriel Muntean, elev: Mi-ar plăcea să învăț la liceu cum să mă descurc la facultate, pentru că sunt sigur că o să-mi fie foarte greu

Ora de marketing, clasa a XII-a, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” din Suceava. Toți ochii elevilor sunt larg deschiși, curioși. Profesoara Florentina Sfichi aduce în discuție un subiect extrem de relevant…
Vezi articolul