BREAKING Medalie de aur pentru David Popovici, la proba de 200 de metri – Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Este prima sa medalie olimpică

4.243 de vizualizări
Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 19 ani, student la Universitatea din București, a obținut medalia de aur la proba de 200 metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. El este dublu campion mondial și cvadruplu campion european.

Tânărul în vârstă de 19 ani a obținut medalia de aur la proba de 200 metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Proba a avut loc luni seară, 29 iulie, și a fost transmisă în direct de televiziunea publică.

Timpul cu care David Popovici a obținut medalia a fost de 1:44:72, la o diferență de doar 2 sutimi față de următorul clasat.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo din urmă cu 4 ani a fost al patrulea în finala la 200 m liber, potrivit Agerpres.

În iunie anul acesta, David Popovici a obținut două medalii de aur la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad: în proba de 200 m liber și la 100 metri liber.

David Popovici este deja dublu campion mondial şi cvadruplu campion european.

În 2022, când a câștigat aurul în proba de 200 de metri liber la Campionatele Mondiale de la Budapesta, David Popovici era elev la Colegiul Național „George Coșbuc” din București.

Amintim că David Popovici a ales să studieze la universitate în România, mai exact la Universitatea București, Facultatea de Psihologie. În urmă cu 2 luni a anunțat că și-a înghețat anul la facultate pentru a se concentra pe Jocurile Olimpice de la Paris.

El a spus atunci despre o posibilă medalie la JO: “Cred că un aur olimpic nu m-ar face mai fericit. Îmi place să visez la un aur Olimpic dar nu trebuie să o duc așa de departe încât să zic că aduce fericirea”.